زنگ خطر دفن تمدن بام ایران(بیجار) به صدا درآمد/ 22 اثر تاریخی زیر آب می روند

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که هنوز تکلیف چشمه بل در شهرستان سروآباد که با آبگیری سد داریان زیر آب می رود، روشن نشده است این بار نیز در شهرستان بیجار و با آبگیری سد تالوار بخشی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی این منطقه نیز زیر آب دفن می شود.

احداث سدهای مختلف در استان کردستان یکی از برنامه های دولت های نهم و دهم بود و به همین دلیل هم اکنون عملیات اجرایی بیش از 10 صد در این استان در دست اجراست که متاسفانه به دلیل بی توجهی مدیران و مسئولان میزان خسارت های این فعالیت ها به دو بخش محیط زیست و میراث فرهنگی تا حدود زیادی نگران کننده است.

جدای از خسارت های وارده از سدهای احداث شده در استان کردستان به دو بخش محیط زیست و میراث فرهنگی، متاسفانه بهره برداری از منابع آبی ایجاد شده به مردم کردستان نمی رسد به گونه ای که از حدود هفت سد احداث شده در کردستان تنها منابع آبی یکی از این سدها به مردم استان می رسد و بهره برداران سدهای احداث شده در کردستان سایر استان های اطراف هستند.

احداث سد تالوار در بیجار نیز داستانی این چنین دارد به گونه ای که بالغ بر 80 درصد از منابع آبی این سد به استان زنجان می رسد و نکته نگران کننده تر در این حوزه، دفن تپه های تاریخی با آبگیری این سد است که به همین دلیل مردم، رسانه ها و دوست داران میراث فرهنگی دست به کار شده تا از این فاجعه جلوگیری کنند.

شهرستان بیجار با قدمت شش هزار ساله دارای آثار تاریخی، جاذبه های دیدنی و سنتی فراوانی است این شهرستان به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد به بام ایران شهرت دارد. شهری که با قامت رعنای خود بر بلندای بام ایران ایستاده و تاریخ ایران زمین و تمدن بزرگ آن را به یدک می کشد.

در شهرستان بیجار آثار تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی وجود دارد که کشف آن گواه تمدن پیشرفته در این شهرستان است.

قلعه تاریخی قمچقای، پل تاریخی صلوات آباد، بنای سنگی اوچ گنبد، مسجد تاریخی خسروآباد، تیمچه حاج شهباز خان، تیمچه امیر تومان متعلق به دوره صفویه، تپه نجف آباد، آثارسد خاکی جعفر آباد نمونه کوچکی از تاریخ گسترده مردم بام ایران است.

توسعه شهر نشینی و تامین نیاز های اساسی مردم از جمله آب همواره مورد اهمیت بوده اما نباید این توسعه به قیمت قربانی کردن تاریخ یک شهر و هویت آن تمام شود.

نمونه کوچکی از این امر مهم آبگیری سد تالوار است که با آغاز آبگیری در آن آثار تاریخی و تمدن فرهنگی بام ایران در زیر لایه های آب مدفون خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیجار به کاوش های صورت گرفته در این منطقه اشاره کرد و بیان داشت: تا کنون دو فاز کاوش بر روی یکی از آثار انجام شده است و قدمت آن به هزاره ششم قبل از میلاد رسیده و با توجه به اینکه فعلا به خاک بکر نرسیده است شاید زیر این لایه‌هایی که تاکنون رسیده‌ایم لایه‌های قدیمی‌تری نز وجود باشد.

ابراهیم الیاسوند با تاکید بر لزوم تامین اعتبار به منظور نجات‌بخشی این آثار ادامه داد: با توجه به اینکه آبگیری سد آغاز شده است و حتی یکی از روستاها به نام رضاآباد زیر آب رفته است، تلاش میراث فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند از زیر آب رفتن آثار باستانی جلوگیری کند و کمک سایر دستگاه‌ها همچون فرمانداری، استانداری و نمایندگان مردم استان به ویژه نماینده بیجار در مجلس را می‌طلبد تا بتوانیم اعتبار این پروژه را تامین و برای آثاری که قرار است زیر آب بروند، عملیات نجات‌بخشی را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: با آبگیری سد مجموعا 22 اثر تاریخی زیر آب خواهد رفت که در این مجموعه تعداد زیادی آثار شاخص وجود دارد یعنی نسبت به دیگر آثار از نظر علمی اهمیت بسیار بیشتری دارد و به همین دلیل باید در این حوزه با حساسیت بیشتری مسائل را دنبال و پیگیری کرد.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی که خود شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان انجام داده است، 22 اثر تاریخی با اتمام آبگیری سد زیر آب خواهد رفت، بیان کرد: میان این 22 اثر تاریخی 11 اثر شاخص و مهم یعنی قابل حفاظت و ثبت نیز وجود دارد که متاسفانه تاکنون اقدامی عملی برای نجات آنها صورت نگرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بیجار در بخش دیگری از سخنان خود به فرهنگ دالما و ضخامت شش متری لایه‌ها و قدمت آن اشاره کرد و بیان داشت: تاکنون هیچ آثاری با قدمت بیشتری از فرهنگ دالما در باستان‌شناسی کشف نشده است اما آثار کشف شده کنونی 10 متر ضخامت دارند یعنی چهار متر بیشتر از فرهنگ دالما که با قدمت‌ترین آثار باستانی است، که تاکنون کشف شده است.

وی عنوان کرد: یکی از نقاط جالب توجه این اثر این است که همزمان با آسیای صغیر (ترکیه کنونی)، بین‌النهرین (عراق کنونی) و مرکز کشور، ارتباط داشته که بسیار جالب توجه است.

الیاسوند همچنین به عدم اختصاص اعتبار کافی برای نجات آثار باستانی این شهرستان اشاره کرد و گفت: اعتباری که شرکت آب منطقه‌ای زنجان به عنوان مجری این پروژه برای نجات‌بخشی در نظر گرفته است کافی نیست واین مشکل مهمی است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.

وی تاکید کرد: این اعتبار به حساب مستقیم سازمان پژوهشکده باستان‌شناسی کل کشور واریز شده است و به حساب شهرستان و یا استان برای نجات‌بخشی این آثار مبلغی واریز نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بیجار در پایان یادآور شد: این گزارش مقدماتی است و کاوش تاکنون به اتمام نرسیده و همچنان ادامه دارد و با تأمین اعتبار به اتمام رسیدن کاوش‌ها و تا زمانی که به خاک بکر برسیم نتیجه قطعی به طور کامل ارائه خواهد شد.

در حالی که هدف اصلی از احداث و بهره برداری از سدهای مختلف برای توسعه و آبادانی است ولی متاسفانه این روند در کردستان به دلیل بی تفاوتی و بی تدبیری های مدیران و مسئولان به آفتی برای از بین بردن آثار تاریخی و جاذبه های زیست محیطی شده است.

بی تدبیری های مدیران و مسئولان گذشته استان و بی تفاوتی های مدیران فعلی زنگ خطر جدی برای استان کردستان به شمار می رود و به همین دلیل نیز بخش زیادی از این خلاء ها با حضور به موقع بخش های مردم و رسانه های جمعی پر می شود که انتظار می رود حداقل مسئولان کشوری نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری برخورد داشته باشند

/ 5 نظر / 22 بازدید
امیر محمد

اگع افتخار دادین ب وب منم سر بزیند. وب شما رو دوس دارم

تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. فقط با 48 هزار تومان ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com

تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. فقط با 48 هزار تومان ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com